Mājas būvniecība

Mājas būvniecība ir ļoti nopietns un svarīgs process, tāpēc, lai uzceltu kvalitatīvu un ilgi kalpojošu māju, bieži vien cilvēki piesaista arhitektu un būvfirmu, kas var palīdzēt topošajam mājas īpašniekam realizēt savas ieceres. Protams, māju var uzbūvēt arī cilvēks pats, pie tam šis process līdz ar to var sanākt krietni lētāks nekā piesaistot profesionāļus, taču ne jau katram cilvēkam ir šāda veida prasmes, jo uzcelt māju nebūt nav vienkārši – jāpārzina un jāprot daudz specifiskas lietas.

Izvēloties būvēt māju ar arhitekta un būvfirmas palīdzu, svarīgi ir izvēlēties atbilstošus profesionāļus. Noteikti vajag apzināt vairākus arhitektus, pārskatīt iepriekšējo darbu rezultātus, kā arī, protams, svarīgi saprast, cik dārgu profesionāli cilvēks vispār var atļauties. Tāpat arī jārīkojas, izvēloties būvfirmu. Noteikti jāizpēta atsauksmes, jānovērtē iepriekšēji objekti, kurus būvējusi konkrētā firma.

Kad nepieciešamie speciālisti ir atlasīti, pirmais solis ir projekta izveidošana. Lai gan no sākuma pasūtītājam jeb mājas topošajam īpašniekam ir jāsastrādājas galvenokārt ar arhitektu, tomēr svarīgi ir jau laicīgi vienoties ar mājas būvniekiem. Tāpat arī labāk ir nodrošināties ar rezerves strādnieku brigādi. Pasūtītājam ir jāizstāsta, kāds ir viņa iedomātais projekts. Arhitekts to izveidos, protams, balstoties uz visiem normatīviem un to, lai ieceres būtu realizējamas, jo bieži vien cilvēki bez attiecīgas izglītības izsapņo visādus variantus, kas realitātē nemaz nav iespējami. Sagatavojot projektu, arhitekts veic skiču uzmetumus un rasējumus. Tāpat arī iespējams arhitektam uzticēt visas nepieciešamās darbības, kas saistītas ar dokumentiem – projekta apstiprināšana būvvaldē. Turklāt, lai varētu uzsākt mājas celtniecību, ir jāsaņem arī būvatļauja. Kad visa dokumentācija ir veikta un akceptēts būvprojekts, tad iesaistās būvfirma.

Vispirms noteikti nepieciešams noslēgt līgumu ar būvfirmu. Tajā noteikti jābūt punktiem par izpildes termiņu, kā arī daudziem citiem kritērijiem gan par kvalitāti, gan garantiju, kā arī izmaksām, citādāk rezultāts var neapmierināt pasūtītāju, kā arī izmaksas var būs lielākas nekā plānots. Vislabāk ir piesaistīt juristu, kas pārbaudīs, vai viss atbilst nosacījumiem un darbojas kā būvfirmas, tā arī pasūtītāja interesēs. Svarīgi ir iekļaut līguma punktu par to, ka būvnieki ir atbildīgi par uzcelto objektu un dod tam garantiju (parasti 2 gadu garumā), tad nozīmē, ja garantijas laikā ir kādi defekti, ko pieļāvuši būvnieki, tad viņiem par saviem līdzekļiem tie ir arī jānovērš. Tāpat līgumā jāietver sankcijas, piemēram, par būvdarbu termiņa neizpildīšanu laikā, kā arī par citiem punktiem.

Lai iegūtu kvalitatīvāku rezultātu un pasūtītājs netiktu piekrāpts, svarīgi ir piesaistīt neatkarīgu būvuzraugu, kurš visu būvniecības projektu uzraudzīs būvnieku darbības, kā arī izmantotos materiālus. Noteikti jāpievērš uzmanība, kādi materiāli tiek izmantoti mājas celtniecības procesā, jo to kvalitāte arī noteikts, cik izturīga un laba māja būs būvniecības darbu rezultātā.

Būvniecības laikā pasūtītājam ir jārēķinās, ka vairs nav iespējams ieviest kādas izmaiņas, piemēram, pēkšņi ir vēlme pārcelt vienu sienu nedaudz tālāk nekā sākumā plānots. Projekts, kas ir izstrādāts, nevar tikt pēkšņi mainīts, jo viss ir izprojektēts tā, lai veidotās konstrukcijas būtu drošas un izturīgas. Tāpēc svarīgi ir pieturēties pie projekta plāna. Ja ir vēlme veikt izmaiņas, tad tikai projektēšanas laikā kopā ar arhitektu, kas zinās, ka visu izveidot atbilstošiem normatīviem un drošības nosacījumiem.

Vēl viens ļoti svarīgs posms mājas būvniecībā ir tās nodošana ekspluatācijā. Tas ir noteikti jāizdara, kad māja ir uzcelta, bet to iespējams izdarīt arī ātrāk, kad ir pabeigta virtuve, sanitārais mezgls, vismaz viena istaba, kā arī ir jāfunkcionē ūdensvadiem, kanalizācijai, elektroinstalācijām un apkures sistēmai. Lai māja tiktu pieņemta ekspluatācijā, vajadzīgs iesniegt dažādus dokumentus, piemēram, apliecinājums par būves gatavību, kadastrālie uzmērījumi, atzinumi no dienestiem, kas izdevuši tehniskos noteikumus, piemēram, par ugunsdrošību, un citi nepieciešamie dokumenti.

Visi šie posmi, īpaši nodošana ekspluatācijā, ir svarīgi, lai mājas pasūtītājs varētu droši dzīvot savā jaunajā mājā. Protams, jāsaprot, ka mājas celtniecība pats par sevi ir dārgs process, bet ja tiek izmantoti arī arhitekta un būvfirmas pakalpojumi, tad šīs izmaksas noteikti būs lielākas. Taču, piesaistot speciālistus, cilvēks var būt drošs, ka māja būs uzcelta kvalitatīvi un atbilstoši visām prasībām un normām. Māja tomēr ir ilgtermiņa ieguldījums, kas noteikti kalpos vairākām paaudzēm, tāpēc ir svarīgi, lai tā būtu izturīga un droša. Protams, lielākoties pašam cilvēkam nav iespējams sakrāt naudu mājas būvniecības izmaksām, tāpēc vienmēr ir iespējams paņemt naudas aizdevumu – hipotekāro kredītu vai kādu citu kredītu, kas tieši paredzēts būvniecībai. Šādi nepieciešamā naudas summa būs uzreiz iegūstama, kā arī mājas celtniecību nevajadzēs atlikt uz nenoteiktu laiku.

megapolis