Kāpēc nekustamā īpašuma cenas ir tik augstas?

Pašlaik nekustamā īpašuma cenas atkal aug galvu reibinošos ātrumos un pilsētās bloka māju dzīvokļu cenas ir teju pirms krīzes līmenī, kas liecina tikai par to, ka mēs atkal esam iegājuši sava veida burbulī un cilvēki vairs nedomā ar galvu, bet pērk šos mājokļus par tādām cenām, tikai tāpēc, ka ir pieejami hipotekārie kredīti. Lai iegādātos vidēju divistabu dzīvokli vienam cilvēkam ar vidējo Latvieša darba algu ir jāstrādā pat vairāk nekā 19 gadi, ka trešdaļa no šīs algas tiek maksāta kredītā, lai šo hipotekāro kredītu spētu atmaksāt, un tas nozīmē tikai to, ka šiem īpašumiem ir neadekvāti lielas cenas. Ja paskatāmies, kas tad šajā dzīvoklī ir tad ir redzams, ka tur ir tikai ķieģeli, logi, griezti un grīda un tas viss noteikti, ka nemaksā 20 tūkstošus Eiro, nemaz nerunājot par tiem remontiem, kas parasti ir veiktu pa lēto, kā arī to, ka tās mājas, kur šie dzīvokļi atrodas pārsvarā jau ir 20 vai vairāk gadus vecas un tāpēc nevar tikt uzskatītas par jaunceltnēm un to mūžs noteikti, ka nebūs vēl simtiem gadu, kā to cilvēki uzskata.

Nekustamā īpašuma cenas vienmēr ir bijušas ļoti interesantas, jo tad, kad rodas ekonomikas burbulis tad šīs cenas neadekvāti ātri kāpj un tieši pirms krīzes gados šīs cenas 4 gadu laikā vairāk kā 10 reizes palielinājis un tas savukārt nozīmē to, ka tās bija pilnīgi noteikti cilvēku mantkārības sekas. Neviens produkts nepalielina savu cenu dažu gadu laikā 10 reizes, un noteikti ne nekustamais īpašums, kura vērtībai ar gadiem būtu tikai jāsamazinās nevis jākāpj. Bet dēļ tā, ka bija pieejami lēti kredīti un cilvēkiem nevajadzēja lielas pirmās iemaksas, lai šos aizdevumus saņemtu, nekustamo īpašumu cenas tikai kāpa un cilvēki arī par šādām cenām pirka šos dzīvokļus un mājas.

Bet tad, kad iestājās krīze, beidzot cilvēki sāka saprast, ka tas bija tikai burbulis un šīs neapdomīgā naudas tērēšana nebija racionāla, un kā gan kaut kam cena var kāpt 10 reizes, ja tas paliek tikai vecāks un nolietojās? Pēc krīzes šiem īpašumiem cenas krita ļoti strauji un bija redzami pat 50% cenas kritumi, un šajā laikā tiem, kuriem bija nauda, tie varēja sākt pirkt mājokļus ļoti lēti lai pēc tam tos izīrētu vai pārdotu pa krietnu peļņu. Bet, manuprāt, lai gan cenas nokrita, tās tomēr varēja krist vēl zemāk vai arī pareizāk būtu teikt, ka tās pēc tam atkal sāka ātri augt un cilvēki atkal ātri aizmirsa tikko notikušo un jau bija gatavi maksāt šīs lielās naudas summas. Un tas arī notiek patreiz, kad jauns pāris ir gatavs ņemt kredītu 20 tūkstošu apmērā, lai tikai nopirktu sev mājokli, bet nemaz nepadomā cik liela nauda tā tomēr ir.

megapolis