Cik patiesībā uzcelt māju?

Latvijā privātmājas ir vieni no visdārgākajiem īpašumiem, ko cilvēks var iegūt, protams, ja neskaita dažādas luksusa lietas, kā sporta automašīnas vai privāto lidaparātu. Protams, nekustamais īpašums vienmēr ir bijis svarīgs, jo tas dod cilvēkiem jumtu virs galvas un privātmāja dod vēl papildus brīvību jebkurā laikā iziet pagalmā svaigā gaisā, pašam izvēlēties kā un cik daudz apsildīt savu māju un arī lielākus plašumus. Bet vai tiešām privātmāju cenas ir adekvātas vai tomēr to vērtība vēl jo projām ir pārāk augsta? Lai iegūtu savā īpašumā kaut cik cilvēcīgu māju, kurā tiešām arī būtu prieks dzīvot tev vajadzēt vismaz 100 tūkstošus Eiro, bet tas ir nemaz neskaitot mēbeles, aprīkojumu un arī remontu, ko noteikti tu vēlēsies veikt pēc šāda īpašuma iegādes. Kopumā kopējā mazākā naudas summa, kas tev ir nepieciešama ir vismaz 120 tūkstoši Eiro, kas nebūt nav kaut kāda kabatas nauda. Un ja tu jau gribi kaut ko mazliet ekskluzīvāku tev jau būs jāšķiras no 150 līdz pat 400 tūkstošiem Eiro. Un tas ir tepat pie mums Latvijā nevis kaut kādā bagātnieku zemē!

Tieši tāpēc arī es šodien gribēju nedaudz apskatīt to, vai tiešām jaunbūves uzcelšana izmaksā tikpat daudz cik ir šo māju cenas un varbūt tomēr uzcelt savu māju sanāk lētāk nekā nopirkt jau esošu. Pirmkārt jau noteikti ir jāsaprot, ka visi celtniecības uzņēmumi strādā ar peļņu un neviens negribēs celt māju no tā nenopelnot, tāpēc tur jau vien noteikti aizies daļa no mājas izmaksām, un, ja tu vari atrast kādu uzņēmumu kur tev ir kaut ik neliela pazīšanās, tad, iespējams, tu varēsi sarunāt atlaidi un tev nebūs jāmaksā pilna cena.

Mājas uzcelšanā sākumā ir vajadzīga zeme, pēc tam ir vajadzīgi visi materiāli un tad arī darbs, kas tiek ieguldīts uzcelšanas procesā. Tātad zemes cenas mēs visi varam uzzināt un tās ir ļoti atšķirīgas tāpēc tās mēs neņemsim vērā, jo katrs īpašnieks gribēs māju celt citā vietā. Tātad Mājas uzcelšanā var izmantot gan koku gan ķieģeļus un, ja mēs savāktu tikai visus nepieciešamos materiālus, kas tad ir vajadzīgi šāda īpašuma uzcelšanai un noteiktu to tirgus cenu, tad visticamāk, ka mēs iegūtu ļoti mazu skaitli, jo patiesībā materiālu cenas katru gadu krīt un uzņēmumi, kas tos piedāvā ir ieinteresēti samazināt cenas lai izkonkurētu citus . Mājai vēl ir vajadzīgi logi, durvis un vaids, kā to apkurināt, kā arī siltuma izolācija un jumts, bet lai gan visas šīs lietas liekas, ka varētu maksāt veselu kaudzi naudas, patiesībā tā nemaz nav un ja mēs apskatāmies materiālu izmaksas, tad mājas kopējā cena ir ļoti zema. Un no tā var secināt, ka lielākoties mājas izmaksas veido tieši darbs, kas tiek ieguldīts, jo ir jāveido projekts, jātransportē visi materiāli, jāalgo cilvēki, kas dara šo darbu un kopumā tad cena veidojas visai augsta, tāpēc tad arī mūsdienu īpašumu tirgus ir tik dārgs.

Bet vai nav kādas iespējas šīs izmaksas samazināt?

megapolis